Červené ponožky v liečebných kúpeľoch

Od 29. apríla do 10. mája sa v desiatich slovenských liečebných kúpeľoch objaví tím Občianskeho združenia Hlas nášho srdca, ktorý bude robiť osvetovú kampaň o srdcovom zlyhávaní.

Srdcové zlyhávanie je chronické ochorenie, ktoré sa objavuje u ľudí najmä po 50. roku života. Pritom práve srdce je orgán, ktorého zdravie vieme ovplyvniť správnou stravou a zdravým pohybom.

Chronické srdcové zlyhávanie vzniká vtedy, keď srdce nedokáže dostatočne uspokojovať potreby organizmu na prívod kyslíka.  Je to chronické, dlhodobé a invalidizujúce ochorenie s vysokou úmrtnosťou. Prejavuje sa zhoršovaním dýchania, hromadením tekutín v telesných dutinách a tkanivách, opuch končatín, najmä členkov (preto červené ponožky – opuchnuté nohy sú výrazný signál), celková slabosť a únava

Prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti MUDr. Peter Hlivák a predsedníčka OZ Hlas nášho srdca Mgr. Anna Kasardová, PhD.

 

„Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o srdcovom zlyhávaní, príznakoch tohto ochorenia, rozprávať sa o dôležitosti prevencie a čo najskoršej diagnostike tohto ochorenia,“ hovorí Mgr. Anna Kasardová PhD., predsedníčka OZ Hlas nášho srdca.

Počas stretnutí sa bude robiť krátky skírning (krvný tlak, tuk v tele, BMI), návštevníci budú môcť vyplniť dotazník a v prípade podozrenia na ochorenie bude k dispozícii aj ambulantný prístroj na zisťovanie hladiny špecifických natriuretických peptidov.

Kampaň sa koná pod záštitou Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Kúpele, kde sa Občianske združenie Has nášho srdca s projektom Červené ponožky v liečebných kúpeľoch zastaví:

29.4. Štós

30.4. Bardejovské kúpele

1.5. Kováčová

2.5. Piešťany

3.5. Ružbachy

4.5. Nimnica

7.5. Lúčky

8.5. Turčianske Teplice

9.5. Bojnice

10.5. Dudince