Dajte si červené ponožky, pomôžete srdcu

Každý deň na Slovensku umrie 7 ľudí na zlyhanie srdca. OZ Hlas nášho srdca chce kampaňou Červené ponožky upozorniť na potrebu prevencie zlyhávania srdca.

Medzinárodný týždeň srdcového zlyhávania (od 29. apríla do 6. mája) si kladie za cieľ zvýšiť povedomie o ochorení, ktorého prvé príznaky sa objavujú tak nenápadne, že si ich mnohí pacienti ani nevšimnú. Pritom srdcové zlyhávanie má na svedomí vyše 2 700 pacientov ročne, teda 7 pacientov denne. Z vyše 100 tisíc ľudí, ktorí toto ochorenie v jednom zo štádií majú, sa lieči len menšia časť.

Prvé príznaky zlyhávania srdca sú opuchy končatín, pocit ich chladu, zhoršenie dýchania a únava. Sú to príznaky, ktoré často pripisujú ľudia faktu, že predsa už starnú, že je to normálne. Nie je, pri dobrej starostlivosti o srdce, režimových opatreniach a návšteve lekára je možné udržať si vysokú kvalitu života.

Princíp kampane je jednoduchý: obuj si červené ponožky, odfoť sa a zdieľaj na sociálne sieti s #cerveneponozky. Červené ponožky symbolizujú jeden z prvých príznakov a zdieľanie fotografie je spôsob ako hovoriť o probléme ochorenia. Pretože dôležité je hovoriť, zdieľať, podeliť sa o informácie.

Samotná kampaň bude aktívne prebiehať najmä prostredníctvom sociálnych sietí, internetu, ďalej vo viacerých slovenských kúpeľoch a v niekoľkých zdravotníckych zariadeniach. Zároveň sa vďaka grantu spoločnosti Novartis môžu s problematikou srdcového zlyhávania a s informáciami o OZ Hlas nášho srdca stretnúť aj diváci RTVS vďaka krátkemu informatívnemu videu, ktoré sa objavuje na obrazovkách televízie.

„Kampaň má v prvom rade edukatívny rozmer,“ hovorí Anna Kasardová, predsedníčka občianskeho združenia Hlas nášho srdca. „Prvé príznaky srdcového zlyhávania sa pripisujú často veku, nadváhe, únave a nie skutočnému problému – problémom so srdcom. Vieme, že informovanosť verejnosti je nízka. Nielen chorých, ale aj ich príbuzných, teda nás, dospelých detí, ktorí máme rodičov v seniorskom veku.“ Pritom prevencia v tomto prípade je veľmi účinná a jednoduchá: pohyb, strava, spánok, ale treba o tom vedieť.

„Každý z nás má srdce a každý by sa mal o neho starať. Nenechajte svoje srdce zlyhať. Srdce sa ozve, ak ho niečo trápi, ale treba ho vedieť počúvať,“ hovorí ambasádorka projektu herečka Kamila Magálová.

Všetky ďalšie informácie o ochorení, životnom štýle pacientov s chorobou, ale aj o Občianskom združení nájdu pacienti i rodinný príslušníci na www.hlasnashosrdca.sk