Dni otvorených dverí v Kúpeľoch Červený kláštor Smerdžonka

DOD návštevníci vyhľadávajú najmä preto, aby sa o danej spoločnosti dozvedeli viac a nazreli aj do zákulisia. V kúpeľoch v Červenom Kláštore sa aj vzhľadom na indikácie koná DOD dvakrát ročne a sú obohatené o program a aktivity, ktoré sa týkajú toho najcennejšieho v živote každého z nás – zdravia.

Pred Svetovým dňom psoriázy sa už tradične v Kúpeľoch Červený kláštor Smerdžonka koná Jesenný deň otvorených dverí, ktorý zaujal bohatým programom hlavne po zdravotnej stránke a bol prínosom tiež z prevenčného hľadiska. Vzhľadom na fakt, že ide o jediné kúpele na Slovensku, kde sa okrem iných indikácií liečia na jednom mieste choroby kože i dýchacích ciest, boli k dispozícii v tento deň služby lekárov v kožnej i pľúcnej ambulancii pre návštevníkov úplne bezplatne. Bolo si možné nechať vyšetriť materské znamienka alebo absolvovať spirometrické vyšetrenie. Samozrejmosťou sú aj konzultácie ohľadom ochorení súvisiacich s kožou alebo dýchacími cestami u týchto špecialistov. Žiaľ niektorých trápi napr. atopický ekzém aj bronchiálna astma zároveň a tak konečne existuje miesto vhodné na liečbu týchto ochorení súčasne.

Kto sa chcel o svojom tele dozvedieť viac tak mohol navštíviť stanovište Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá vykonáva pravidelne v rámci takýchto mimoriadnych dní mnoho zaujímavých meraní. Je to predovšetkým Analýza ľudského tela, pri ktorej sa zisťuje % telesného tuku, obsah vody v tele, hodnota viscerálneho tuku, podiel minerálov v tele, objem svalového tkaniva či odhad biologického veku. Nechýbal ani nácvik správnej techniky čistenia zubov, meranie tlaku, BMI a celkového cholesterolu. Svoje zastúpenie v tento deň mala aj Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR a Združenie Bodkáčik. U zástupcu týchto organizácií sa pri stolíku mohli návštevníci individuálne o ich činnosti oboznámiť a prostredníctvom informačných letákov aj ohľadom rôznych neinfekčných a neprenosných chorôb kože. V podobnom duchu bola pripravená aj prednáška pod názvom Interakcia – vplyv pacientskych organizácií, kde sa poukázalo na aktivity, ako sa stať členom a benefity vyplývajúce z členstva.

Ďalšou aktivitou bola edukácia s fyzioterapeutom, kde si mohli zúčastnení prostredníctvom praktických ukážok zlepšiť stereotyp stoja a chôdze. Ak si odniesli cenné rady poskytnuté v kúpeľoch a budú ich praktizovať v každodenných situáciách, tak si už viac nebudú zbytočne zaťažovať svoje kĺby a celkovo pohybový aparát nesprávnym držaním tela pri státi či v pohybe.

V neposlednom rade nemohla chýbať ani prehliadka kúpeľov s výkladom od histórie po súčasnosť a plánoch do budúcnosti. Jednou zo zastávok v areáli bolo aj vyskúšanie si Kneipp terapie s balančným chodníkom, ktorá je v kúpeľnom parku pre všetkých mimo zimy stále k dispozícii.

Ak mal niekto záujem o absolvovanie liečebných a relaxačných procedúr, tak mohol počas celého dňa využiť výraznú 30 % zľavu. Najviac bolo pochopiteľne poskytnutých minerálnych vaňových kúpeľov v liečivej Smerdžonke, rôzne druhy masáží, ale aj teploliečba a oxygenoterapia.

Na záver sa v kongresovej sále slávila sv. liturgia, ktorá však neprebieha iba pri takýchto špeciálnych príležitostiach, ale aj počas ďalších nedieľ v roku. Zúčastniť sa jej môžu nielen klienti na kúpeľnej liečbe či ubytovaní hostia ale aj ostatní návštevníci, turisti či domáci.

Ak niekto nestihol alebo nemohol prísť a chcel by sa dozvedieť a vidieť z KÚPEĽOV ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka viac, tak bude mať príležitosť opäť 19. mája na Jarnom dni otvorených dverí 2019, ktorý je venovaný Svetovému dňu astmy a Dňu kože – dňu dotykov, čo je unikátna a jedinečná akcia SPaA SR.

 

Ing. Vladimír Šmída, KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka