Rozprávková živá voda existuje. V slovenských kúpeľných mestečkách. Predstavujeme novú knihu Kúpele – Slovensko, krajina živej vody.
Kedysi, keď ľudia nenosili rúška a nebolo to až tak dávno, ste mohli na Slovensku zájsť do kúpeľov, užiť si tam niekoľko príjemných dní a vyskúšať, čo to vlastne je zdravotná dovolenka. A v prípade, že vás postihla nejaká nehoda alebo nepríjemné ochorenie, mohli ste kúpele navštíviť ako pacient a doliečovať sa. Lenže koronavírus všetky naše kúpele, verme, že na čas, zatvoril a tak sa v tejto chvíli môžeme po zaujímavých kúpeľných miestach poprechádzať len virtuálne.
Slovensko patrí svojou kúpeľnou zdravotníckou starostlivosťou k tým najlepším miestam v Európe. Máme k dispozícii bohatstvo prírodných minerálnych liečivých vôd a vybudovanú zdravotnícku infraštruktúru, ktorá ich využitie umožňuje. Kniha Kúpele (Dajama, 2020) nesie podtitul Slovensko, krajina živej vody. Nie je to čisto turistický sprievodca, ani rýdzo zdravotnícky prehľad. Kúpele na Slovensku patria k zaujímavým kultúrno-historickým miestam, kde sa stretávali aj panovníci Európy, navštevovali ich významní umelci či športovci. A pevne veríme, že ich navštevovať aj budú. Kúpele
Tento kultúrno-historický prehľad o slovenských kúpeľoch pripravil náš spolupracovník Martin Kasarda a svoje texty konzultoval aj s Asociáciou slovenských kúpeľov ako cestopisného a kultúrneho sprievodcu slovenskými kúpeľnými miestami. Kúpele boli už počas ostatných storočí aj miestami kultúrneho a spoločenského života, slovenské kúpele navštívili aj svetoví panovníci, umelci, nositelia Nobelových cien a ďalšie významné osobnosti.
Kniha samotná predstavuje aj dejiny kúpeľníctva a starostlivosti o zdravie ako spoločenský fenomén. Aj postoj nás k samotnej hygiene a zdraviu odrážal vzťah spoločnosti a ľudského tela, jedinca a zdravia. Kedysi boli kúpele miestom prírodného liečiteľstva, neskôr sa viaceré kúpeľné miesta stali centrom „lepšej spoločnosti“, postupne s modernizáciou prešli do systému plánovaného zdravotníctva, aby sa zmenili na dnešné miesta kombinujúce modernú wellness turistiku s cielenou kúpeľnou starostlivosťou.
Kniha nás sprevádza aj jednotlivými kúpeľmi tak, ako ich dnes (teda pred koronavírusovou krízou) definovalaslovenská legislatíva, teda nie kúpaliská s teplou vodou, ale skutočne medicínske a turistické centrá od Bardejovských kúpeľov po Smrdáky. Jednotlivé kúpele nedefinuje len ich zdravotnícky význam, ale aj možnosti využitia turistických a kultúrno-poznávacích aktivít.
Výsledkom je aktuálny prehľad nášho kúpeľného prostredia, ktoré nepochybne po ukončení koronavírusovej krízy sa opäť otvorí ľuďom hľadajúcim nielen oddych, ale aj zdravie.
Ak máte záujem o knihu Martina Kasardu Kúpele – Slovensko, krajian živej vody, môžete si ju objednať priamo u vydavateľa dajamabooks.sk.